Co powinien posiadać każdy wędkarz?

Każdy zapalony wędkarz musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Z pewnością jedna wędka to za mało istnieje wiele różnych modeli wędek, każda będzie służyła do innego rodzaju połowów.

Jeżeli chcemy łowić z łódki, wówczas wybierzemy krótki kij, który posiada giętkie wędzisko, będzie on najwygodniejszy kiedy mamy ograniczone ruchy. Jeżeli będziemy łowili z brzegu ważny będzie duży zasięg. Dlatego też najlepszy będzie długi i sztywny kij, którym będziemy mogli wykonać daleki rzut. Zatem trzeba odpowiednio dobierać wędki, mogą być jednoczęściowe, lub też składane.

Wielu wędkarzy wybiera składane wędki ze względu na łatwość użytkowania, składanie znacznie ułatwia transport, złożona wędkę bez problemu wrzucimy do bagażnika naszego samochodu lub też przyczepimy do roweru. Mogą być to wędki składane, lub też teleskopowe, jednak za najlepsze uznaje się wędki jednolite, które posiadają największą wytrzymałość, przy stosunkowo niskiej wadze.

Oczywiście sama długość wędziska będzie w pewnym stopniu świadczyła o jej długości. Wędki mogą być zrobione z różnych materiałów, kiedyś popularne były wędki bambusowe, obecnie najczęściej spotykanymi materiałami są włókno szklane i węglowe.

Kije najczęściej są puste w środku aby zmniejszyć ich wagę jak również zwiększyć giętkość. Wykonuje się je nawijając materiał na odpowiedni kij, który jest wzorem dla danego kija. Wędki wykonane z włókna szklanego z pewnością są nieco cięższe, jednak są nieco tańsze, odwrotnie do wędek z włókna. Na rynku znajdziemy wiele różnych odmian wędek, mogą być to przykładowo wędki gruntowe, które są najpopularniejszym typem wędki, są dość sztywne, i długie, przez co są chyba najbardziej uniwersalnym typem. Nadają się bardzo dobrze na rzekę i na jezioro, ze względu na ciężar, najczęściej wykorzystujemy je razem ze stojakiem, możemy zatem oprzeć wędkę nad brzegiem i spokojnie obserwować spławik. Można spotkać także wędki spinningowe, jest to typ lekkich wędek, w tym przypadku wybieramy także model ze względu na rodzaj ryby jaką będziemy chcieli złowić. Kiedy szukamy wysokiej jakości wędka mikado będzie bardzo dobrym pomysłem.